Bu Bir Mimi Wonka Çıkarımıdır.

by Nisan 04, 2010 5 yorum
Gece 3 olmuş, saatler geçiyor sabah olacak malum.

Gece yarısını biraz geçerken film izlemeyi planlıyordum ki televizyonu açma gafletinde bulundum, hava durumuna bakmak için. Zapping mahkumları gibi hava durumu ararken Bayülgen acaba ne yapıyor bu gece diye merak ederek Disko Kralı'nda duraksadım. Ve tüm konuklara hayran kaldım izlemeye devam ediyorum güzel güzel...

Şimdi kimseye laf atmak ya da birilerini eleştirip prim yapmak gibi bir amacım yok. Ki zaten ne ünlüyüm ne de gazetelere hakkımda haber yaptıracak kadar zenginim, prim kelimesi cümleyi tamamlamak için kullanıldı yani. Her neyse söylemek istediğim şey; şu programa üniversitlerinin adıyla konuk olup İsmail YK parçalarına eşlik eden Atilla Taş "bu fasulyaaae yeddi buççuk liraaeee" derken dans eden ve Metin Türkcan içler acısı sesiyle 40 küsür yılına ihanet ederken kafa sallayan genç insanlar yok mu? Oyuncu olan herkesin kafadan oscar kazandığını düşünen bir hanım kızla, başarırım sandığı bir işi yüzüne gözüne bulaştırdığını düşündüren hayalleri yıkılmış karikatüristi dinlerken "cool olma ve diğerlerine akıl öğrettiğini sanma" notları tutan bukalemun mizaçlı, öğrenci kimlikli insanları diyorum.

Hani Elif Şafak hanımın bir programda sorulan soruya cevap olarak yarınlarımız için bu ülkenin üniversite gençliğinden umutlu olduğuna değindiği konuşmasının özneleri olan gençler... Teoman'ın "o salaklar..." diye özetledikleri, üniversiteliler...

Hah işte o gençler ki çoğu benden en az 3-4 yaş küçüktür, kelimenin cuk oturup anlamını zenginleştirdiği haliyle ne kadar "boş"lar fark ettiniz mi? Bu geceki programı izleyip izlememeniz konu değil tabi, sadece bu gecenin Disko Kralı bahsettiğim konu hakkında bir şeyler yazmamı sağlayacak kadar etkiledi beni. Bayülgen'in cumartesi geceleri eğlenmek içindir mantığıyla hareket ettiğinin farkında mısın deyip, stüdyoya umarsızca eğlenmeye gelmiş gençleri boş olmakla itham etmemim yanlış olduğunu düşünüyorsunuz belki de.

Benim anlayamadığım, hayata karşı duruş, olaylara bakış ve seçilen yolda geliştirilmeye çalışılan kişilik sırf cumartesi akşamı dışarı çıkıp eğleneceğim diye bir kenara atılan, 3 saat için görmezden gelinebilecek değerler midir? Özellikle ülkenin genelini oluşturan popülasyon için?

Jenerasyonuma ihanet sayılacak sözler ediyorum sanırım.

Okan Bayülgen'i severim, sevmeyi boş verelim saygı duyarım, kopmak istemediği işinde çabalıyor yıllardır. İşini iyi yapıyor diyemem belki ama benim kanaatim de pek kimsenin umurunda olabilecek bir değerlendirme sayılmaz. Geçmişimle bugünümün arasında zerre kadar benzerlik olmadığının kanıtıdır sanırım artık bu programı beğenmiyor olmam. Bu cümlenin kiminiz için açık bir hakaret olabileceğinin farkındayım ama benim için içimi rahatlatan güzel bir tespit.

Kısa kesip şunu sormak istiyorum, sizce de "bu ülkede......" diye başlayarak cümleler kuran ve sistemde eksik/yanlış gördüğünü eleştirilen birilerinin (sadece Bayülgen değil) eleştirdikleri eksiklikler sayesinde saygı görüyor olması acınılacak bir durum değil midir?

Ellerinde değişimi sağlayabilecek imkanlar olan insanların "yerinden olmamak, rahatını kaçırmamak" için halk bunu istiyor demesi ne büyük bir ihanet.

Gençler umarsızca eğlenirken dul kadınlar ve adamlar tekrar evlenip mutluluk oyunu oynuyor, biz de haberlerde şirinleri görebilme hevesindeki uslu çocuklarız işte.

Görüşmek üzere okuyucu.

mimi wonka

Developer

Cras justo odio, dapibus ac facilisis in, egestas eget quam. Curabitur blandit tempus porttitor. Vivamus sagittis lacus vel augue laoreet rutrum faucibus dolor auctor.

5 yorum:

Canselmo dedi ki...

Alayına götüm girsin.

By..

Yazıyı güzel yazmışsın ama.

La Santa Roja dedi ki...

Eleştirirmiş gibi göründüğü düzenin su katılmamış bir parçası olan bir adamdır nazarımda Okan Bayülgen. Ha, 18-19 yaşında oturup izler miydik, elbette. Büyümenin göstergesi sanırım bu. Bahsi geçen gençler için de yıllardır kullandığım tabir "Tın tın teneke gibin"dir. 90'lı kardeşimin arkadaşlarına bakarak varmıştım bu kanıya. Kafaya vursan ses çıkıyor işte...

Chopartypical dedi ki...

bende bir fransız okulu bitirip medya üzerine yoğunlaşşsam, geceleri program yapıp, hafiftende bu işi kıvırmaya başlasam. hatunu alıp fransada tatile gittiğimde müzik marketlerde cd, film döküman toplayıp yurda döndükten sonra bunları programımda kullansam. biraz reyting yapınca sahneye dekoru ışıkları basıp avrupanın en gereksiz sahne şovuna sahip olsam. arkama dönüp yanlış yaptım demezdim sanırım.

Adam toplumu tanıyor bence.

üniversiteliler ilk onun zamanında başladı kamera arkasından el sallamaya

yazdıklarımda yanlış varsa zerre umurumda değil benim nazarımda okan bayülgen bu ülke için başarılı biridir. ama tırnak içine alıyorum "bu ülke için"

bence üniversitelilerde kendi dertlerine yansınlar. hayatım boyunca yapamıyacağım tek şey şak şakcılık sanırım. onlara orda ne muameleler yapılıyor kimbilir. çocukken zengin komsumuz cocuklara balkondan top kek atardı. aşşağıdakiler kapışırdı. ben o programlarda bunu bile gördüm.

ayrıca kestik dedikten sonra aslında herşeyin yalan olduğunu görüyorsunuz orda. sunucu küfürler eder. moralsizdir. konuklar ayrı telden. sonra 3.2.1 yayındayız heyyoo nekadar eğleniyoruz alkışla alkişlasana lan olur

gereksiz yazık acıyorum o insanlara. para verseler gidilmez. neymiş okanı canlı göreceklermiş hay allam.

Chopartypical dedi ki...

bu arada sayfanın başına koyduğun bulutlar çiçekler kuşlar güzel olmuş mimi.

J.C dedi ki...

bir doğum günü için seçilebilecek en güzel görsel :) haydi mutlu yıllara